Behawiorystyka i szkolenie

Na podstawie wieloletniego obcowania z psami, wzorując się na najlepszym psim psychologu - zaklinaczem psów Cezarem Milanie, pomagam psom i uczę ich właścicieli jak postępować z chihuahua by były ułożone i zrównoważone. Moją pierwszą chihuahua Lilianę ułożyłam jak "owczarka niemieckiego" i stała się ona wzorem do naśladowania dla pozostałych członków mojego stada.

Wraz z moimi psami staram się zmienić stereotyp wizerunku chihuahua jako pieska, który musi być noszony na rękach, jeść tylko przysmaki i to najlepiej z talerza, dużo szczekać i wszystkiego się boi albo wszystkich chce gryźć.

Zainteresowanych poprawą psich manier zapraszam na spotkanie, istnieje też możliwość zastosowania u nas pieska na hotelu z dodatkową opcją treningu behawiorystycznego.

Zapraszam wszystkich tych, którym zależy na zdrowiu fizycznym i psychicznym piesków, bo zalękniona lub agresywna chihuahua nie jest szczęśliwa choć by mieszkała w największym luksusie i jadła najlepsze kąski.

 

Warto wiedzieć - wszystko o chihuahua

Pochodzenie

Chihuahua wywodzi się z Meksyku, swoją nazwę zawdzięcza największemu stanowi w tym kraju. Pochodzą z linii starożytnej rasy psów Tachichi, która była uwielbiana przez Azteckich władców.
Chihuahua to najstarsza rasa psów w Ameryce Północnej.

Charakterystyka

Charakteryzują się dużą inteligencją, chętnie się uczą. Są zrównoważone psychicznie, co u psów małych ras jest raczej rzadkością. Jak każdy pies lubią chodzić na spacery, dlatego nie należy traktować ich jak koty i uczyć załatwiać się do kuwety. Jest to rasa psów z grupy „ ozdobnych i do towarzystwa” dlatego lubią spędzać czas ze swoim właścicielem. Bardzo się do niego przywiązują i są mu wierne.
Ze względu na ich niewielkie rozmiary z łatwością można zabierać je ze sobą na wakacje. Chihuahua to małe figlarne pieski, które bardzo lubią się bawić. W domu nie sprawiają problemów (nie gryzą mebli, kapci, kwiatków). Jeśli poświęcimy ich wychowaniu trochę czasu, będą naprawdę wspaniałymi kompanami. Należy traktować je jak normalne (duże) psy a nie miniaturowe maskotki. Im więcej będziemy od nich wymagać, tym one będą szczęśliwsze, że mogą sprostać naszym wymaganiom.

Budowa

Są to pieski o zwartej budowie ciała i nieco wydłużonej sylwetce. Charakteryzują się okrągłą głową, krótką i prostą kufą z nożycowatym lub cęgowym zgryzem. Mają duże stojące uszy i duże aczkolwiek nie wyłupiaste oczy. Wysoko osadzony ogon o zaokrąglonym kształcie, skierowanym w kierunku lędźwi. Przednie łapy proste aż do nadgarstków, tylne równoległe i dobrze umięśnione. Wyróżniamy chihuahua długo i krótkowłose o wszelkich rodzajach maści. Masa cała nie może przekraczać 3 kg.
U tej rasy dopuszczalne jest niezarośnięte ciemiączko.

Pielęgnacja

Kąpiel – psy tej rasy nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych sierści. Można je kąpać w zależności od potrzeb, najlepiej co 2-3 miesiące. Należy je wyczesywać w okresie linienia, natomiast długowłose czesać codziennie aby uniknąć powstawania kołtunów.
Paznokcie – przycinać raz/dwa na miesiąc .
Uszy – kontrolować i czyścić w zależności od potrzeb. Należy uważać żeby podczas kąpieli nie dostała się do nich woda bo od wilgoci może pojawić się zapalenie.
Zęby – należy zapewnić różnego rodzaju gryzaki i kostki aby uniknąć powstawania kamienia. Na rynku są również dostępne różnego rodzaju pasty i preparaty czyszczące, najlepiej pytać o nie w sklepie zoologicznym. W przypadku pojawienia się kamienia należy go usunąć np. u weterynarza.

Żywienie

Można karmić psa zarówno suchą i mokrą karmą jak i samemu gotować mu posiłki.
Karma sucha – jej zaletą jest odpowiednio dobrana do wieku i wagi psa ilość witamin i mikroelementów. Zawiera wszystkie niezbędne dla psa składniki odżywcze. Jest łatwa w przechowywaniu i wygodniejsza do karmienia podczas wyjazdów. Pomaga w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego. Najlepiej kupować karmy renomowanych firm, zwłaszcza że chihuahua są ekonomiczne i nie jedzą zbyt wiele.
Gotowane – do przygotowania posiłku możemy wykorzystać: ryż, kaszę lub makaron (nie ziemniaki), do tego dodajemy mięso wołowe lub drobiowe (nie wieprzowe) oraz warzywa np. marchewkę, seler lub pietruszkę. Tak przygotowany posiłek możemy przechowywać w lodówce nawet kilka dni. Aby urozmaicić dietę możemy czasem podawać ser biały (serek wiejski), owoce i jajko.
Psy przed ukończeniem pierwszego roku życia powinny jeść kilka razy w ciągu dnia np. 3-5 posiłków. Natomiast dorosłe psy dwa posiłki dziennie np. rano gotowane a wieczorem suchą karmę. Nie należy przesadzać z ilością jedzenia gdyż może to doprowadzić do otyłości psa, która prowadzi do innych chorób np. cukrzycy lub problemów ze stawami. Psy powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

Transport i bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo psa w samochodzie to polecam przewożenie w transporterze.

Pies którego przyzwyczaimy do jazdy w transporterze od szczeniaka, będzie lubił podróżować w ten sposób bo będzie mu tam wygodnie i bezpiecznie i nie będzie cierpiał z powodu tego że pani nie wzięła go na kolanka ;)

Transporter przyczepia się pasami na przednim lub tylnym siedzeniu, można też go umieścić na podłodze. Jeśli planują państwo zabrać pas na wakacje transporter może posłużyć mu za budkę do spania, będzie on tam czuł się jak u siebie w domu.

Ja używam transportera od kiedy sprowadziłam swoją pierwszą suczkę z Niemiec i ten sam transporter służy mi do tej pory tylko teraz jeżdżą w nim obie moje suczki albo szczeniaki kiedy jedziemy na działkę.

Doradzimy przy zakupie

- Transportera
- Legowiska
- Zabawek
- Karmy
- Artykułów pielęgnacyjnych